Csányi Zoltán

Csázo Galéria elérési linkje:https://plus.google.com/u/0/117139645486956168532/photos

 Mottó"Százezer zagyva gondolatot összefűzhet egyetlen jó. Egyetlen festmény igazolhatja a festő ezer más festményét. Mindannyian abban reménykedünk, hogy megtaláljuk azt az egyet."Bemutatkozás

  1. Csazo Galéria - Csányi Zoltán (1945-2006)Várpalotán született. Hosszú előtanulmányok után 1987-től Historicum Hungaricum címmel történelmi festménysorozat munkálatait kezdte meg. A sorozat képein a magyarok történelméből vett jellemző eseményeket jeleníti meg a Csodaszarvas legendájától napjainkig. Az első ciklust "A magyarok őstörténete" címmel 1991-ben állította ki, majd a teljes sorozatot a Millecentenárium évében országos vándorkiállítás keretében mutatta be. Alkotásai megtalálhatók Várpalotán, a Thuri-várban, a Polgármesteri Hivatalban, de templomokban, múzeumokban, középületekben, oktatási intézményekben, magángyűjteményekben is találkozhatunk festményeivel. 2006. január 10-én súlyos betegségben elhunyt. Műveit, mint gyermekei,  a legnagyobb szeretet és tisztelet fényében  tovább őrizzük az utókor számára, és tárjuk a nagyközönség elé. Elérhetőség: csazogaleria@gmail.com
  2. HISTORICUM HUNGARICUM festménysorozat ismertető
  3. PREAMBULUM

     HISTORICUM HUNGARICUM - ez a két latin szó egy olyan festménysorozat címe, amely sorozat a kezdeténél és a végénél is nyitott.

    Ha a kezdetek felé haladunk, a múlt egyre homályosabb, misztikusabb részletei bontakoznak ki, a jelenkor képlékeny, naponta változó, megfoghatatlan történései csak a komputerek segítségével lenne ábrázolható - a jövő pedig szerencsére ismeretlen.

    Mi marad hát a Nézőnek és a festőnek? Mit nyújthat egy festő a mai, mozgóképeken élő, információkkal agyonbombázott, ízlésében ezer és ezer hatást hordozó embernek? Egyáltalán: kell-e még, lehet-e még a festészet nyelvén megszólítani a nagybetűs EMBER-t?

    Mi maradt a nézőnek és a festőnek?

    Egy csendes, meghitt találkozás. Színek és formák, sorsok és történetek, arcok és álarcok a falon - kérdések, ismeretek és ismeretek hiánya a padozaton. Ezek voltunk MI? Ilyenek lehettek ruháink, fegyvereink és szerszámaink?

    Vezérek, fejedelmek, királyok sora!

     Hol van a Ti dicsőségetek, és mit kezdünk mi a mai dicsőségünkkel?

     Harcok és békeidők!

     Hol élünk ma: békében vagy háborúban? Mit viszünk át a 3. évezredbe? Benneteket minden  jel szerint igen - de minket ki visz át és hogyan?

    KEZDJÜK ELÖLRŐL!

    Csodaszarvas, vágta, leányrablás, araszolás a végtelen sztyeppéken, sátrak, lovak és földbe vájt kunyhók, aranyveretek és bronzcsatok, szablyák és nyilak, és fehér ló áldozatok, és Élő Emberáldozatok, és újra és újra szekerek sora, és táborverés, és Catalaunum, és Leó pápa, turulmadár és sasok hada, és vezérek, fejedelmek, királyok, harc, és béke és újra harc, és szeretkező párok sziklák alatt, és kemencét körbetáncolók, és KERESZT! - és itt vagyunk ezer éve bezárva katlanunkba. Hol kezdjük újra? Hogyan kezdjük újra?

    MIÉRT KEZDJÜK ÚJRA?

    ............................................

    ..... és miért ne kezdjük újra? ...

                   Csányi Zoltán

  4. A festménysorozat szerkezete

    Az őstörténetet bemutató 1. rész a nagyméretű, narratív pannósorozatok követelményei szerint készült. Tartalma egy nép születésének, fejlődésének, harcainak és hétköznapi életének bemutatása. Nem monumentális hatásokra törekszik, hanem a még szállítható, vándoroltatható képek mobilitását használja fel.

     A "Hét vezér" c. részben felvonulnak a törzsek vezetői, névadói, majd a fejedelmek rövid sora következik. Vajk fejedelem után a méretek változtatásával I. Istvánnal kezdődik az Árpád-házi királyok ünnepélyes bemutatása. Megfestésükhöz a Thuróczy-krónika 1488. évi brünni kiadás metszetei szolgáltak alapul.

     A Honfoglalás témakörét a Feszty-körkép iránti tiszteletből a sorozat nem dolgozza fel. Más okokból mellőzi a kalandozások korának bemutatását is, de ezt a témát nem veti el véglegesen. Az Árpád-házi királyok után a törökök elleni harcok bemutatására készült 5 db nagyméretű pannó a várpalotai Thury vár előcsarnokába. Ez a pannósorozat már nem mozgatható, technikájával is alkalmazkodik az előcsarnok boltíves szerkezetéhez.

     (Sajnálatos módon e festményeket a két évvel ezelőtti vár-felújításkor leszerelték, ismeretlen helyre szállították, mondván: nem illeszkedik az új arculatba!!! - a szerk.)

     

    A "Hűséges Város Sopron" c. rész a legújabb kori történelemből idézi fel egy városnyi magyar ember hazaszeretetét.

    A velünk évszázadok óta együtt élő kisebbségek bemutatása is fontos szándéka a Historicum Hungaricumnak.

    A zsidóság kultúra kincséből merítve a Salamon „Énekek Éneke” alapján az emberek hétköznapi boldogságát, örömeit, munkáit, pihenését idézi a nézők elé.

    A "Lungo Drom" (Hosszú út) c. rész a cigányok világába enged bepillantani, a felsorolt forrásmunkák alapján a festészet segítségével.

    „Tudósok, alkimisták, feltalálók és Nobel-díjasok arcképcsarnoka”. Tudósaink a kémia területén is számottevő eredményeket értek el, kézenfekvő egy olyan tudományág ábrázolása, melynek kezdetétől napjainkig ívelő történetéhez a legtöbb forrásanyag használható fel. A készülő festménysorozat címe: A Bölcsek Kövétől a kémiai Nobel-díjakig.

  5. Minden tisztelet mellett a festményeit értékesíteni szeretnénk! Több felértékelt zsűrizett festmény is van köztük! Ezek a dokumentációk rendelkezésre állnak. . A festményeket folyamatosan töltjük fel.
  6. Csázo Galéria elérési linkje:https://plus.google.com/u/0/117139645486956168532/photos

  Kapcsolatfelvétel: csazogaleria@gmail.com


Alkotások a művésztől
A Galéria Savarián nincs eladásra kínált tétel a művésztől. Hirdetés feltöltése